• Seriál Sherlock si i přes svých pouhých 6 dílů stihl nastřádat pěknou řádku fanoušků a od amerických diváků se dočkal (bohužel) i remaku. Spoustě lidí, ale i po několika měsících stále vrtá hlavou poslední závěrečný akt druhé série. Následující řádky obsahují spoustu spoilerů a tak prosím čtěte jen na vlastní nebezpečí (popřípadě rychle utíkejte napravit neznalost seriálu).

  Nebudu zbytečně chodit kolem horké kaše a přejdu rovnou k věci. Všichni víme, že Moriarty nechal záměrně Sherlockovi Pohádky Bratčí Grimmů jako vodítko k nalezení unesených dětí. Otázkou, ale zůstává, zda neměla kniha býti rovnou pomůckou k rozluštění oné IOU (I OWE YOU -  Dlužím ti to, např.  vyřezané do jablka )hádanky.


  Je hned z počátku jasné, že Sherlock nevěří v ‚binární kód‘. V kód, jež dokáže otevřít všechny dveře. Ťukání, které předvádí na střeše nemocnice je naprosto odlišné od Moriartyho „Partity No.1“. A přesto je scéna v labolatoři důležitá. Je to moment, kdy Holmes přijde ne na to, jak “zničit Richarda Brooka a přivést zpět Moriartyho”, ale spíše jak a proč hrát “obyčejného/ordinary Sherlocka”. Okamžitě Moriartymu pošle zprávu, ve které předstírá svou víru v onen zázračný kód, jež dokáže otevřít všechny dveře. Tímto trikem před svým sokem získává cenou výhodu.

  V tomto okamžiku je Moriarty přesvědčen o své intelektuální nadváze a dovoluje dokonce Sherlockovi vybrat čas a místo shůzky. Neočekává žádnou past ani léčku a je jistě přesvědčen, že Sherlock v binární kód věří. Proto tedy nemocnice Bart’s, není to pouze místo kde Sherlock může zfalšovat svou smrt, ale je i místem Moriartyho pádu. Protože, jak víme, Moriarty jednoduše nemůže zůstat naživu.

  Sherlock by svou sebevraždu ale nemohl “zahrát” s Moriartym po jeho boku. Moriarty by mohl vše prokouknout, mohl by si všimnout popelářského auta, matrace nebo čehokoliv na čem Sherlock přistál. Jim není hloupý, on by na to přišel. Nehledě na to, že by si určitě šel do márnice zkontrolovat, zda je tělo opravdu Sherlockovo. Smrt Moriartyho je nezbytná. Myslím, že Sherlock ví, že si nejen jde ‘na smrt’, ale také to, že Moriarty je ochotný obětovat svůj život pro pokoření svého rivala.

  Jak na to přijde? Je to lehké neboť Moriarty chce Sherlocka i jeho reputaci  mrtvého, přeci jenom slíbil, že z něj “vypálí i srdce” a zabije ho. Je také jasné, že Jim nedá Sherlocka zabít, protože by to nepodpořilo jeho příběh. Sherlock se musí zabít sám, nebo to tak musí alespoň vypadat. Sebevražda zneuctí každé slovo, které kdy Holmes vyřkl a nadobro zníčí jeho odkaz. Nepochybuji o tom, že Sherlock toto všechno ví. Ale jak si může být s naprosto jistý, že Moriarty je ochotný se zabít? Nemůže to být pouze šťastný tip, hraje se tu o hodně.

  Něco tu totiž chybí. Když Sherlock řekne “zabít Richarda Brooka a přivést zpět Jima Moriartyho” pomocí binárního kódu, tak se Moriarty naštve, protože “this is too easy, this it too easy”/”je to až moc lehké, moc lehké”. Tváří se smutně a zklamaně a nazývá Sherlocka “obyčejným”. Proč, ale používá právě slova jako “obyčejný” či “lehký”? Jediné, co Moriarty udělal bylo, že najal lidí, kteří se vloupali do Toweru, věznice a banky - na tom není nic extra (samozřejmě až na Jimův tanec před korunovǎními klenoty). Ve skutečnosti je to mnohem nudnější nežli vlastnit klíč, jež otevře všechny dveře. Takže, co myslí tím, když nazývá Sherlocka obyčejným?


  Je tu jedna věc, jedna opravdu, opravdu velmi zajímavá věc v poslední epizodě, která zůstává nezodpovězena. Ona “IOU” hádanka (I Owe yoU/dlužím Ti). Není vysvětlena ani se na ní nebere ohled a přesto se v dílu pořád objevuje. Můžeme si být tedy jistí, že je nevýznamná? Právě naopak. Je to ta nejvíce fascinující věc v celém díle, dost možná v celém seriálu. Nachází se totiž všude.

  Moriarty předá Sherlockovi “IOU hádanku” vyřezanou do jablka, namalovanou na zdi či na oknech a dokonce mu řekne, aby se “naučil mít rád hádanky/slovíčkaření . Ale obyčejný, nudný Sherlock ji nikdy nevyřeší. Nebo si to aspoň Moriarty myslí.


  Sherlock si zabrumlá “IOU” když analyzuje molekulu glycerolu a to je moment, kdy na vše přijde. Je to něco jako “Aha!” scéna, kdy Sherlockovi dojde důvod oněch písmen. Co když “IOU” jsou jednotlivá písmena. Písmena, která se dají najít v periodické soustavě prvků - iodine (jód), oxygen (kyslík), uranium (uran). A co když, přesně jako v druhém dílu první série (The Blind Banker, také napsaný Stephenem Thompsonem) každý symbol obsahuje číslo. Atomové čísla jódu, kyslíku a uranu jsou 53,8, a 92.


  V The Blind Banker čísla sloužila jako pomůcka k dorozumívání pomocí knihy (Londýn od A do Z). V tomto díle je také kniha - Pohádky bratří Grimmů. Moriarty nechá knížku na místě zločinu s tím, že ví, že ji Sherlock najde.

  Dalo to nejspíše neskutečnou práci, odhodlanost a přiznejme si to, tak trochu posedlost televizním seriálem a fiktivními charaktery (mám to stejně), ale slečna, jejíž brilantní mysl tuto teorii stvořila tu samou knihu našla, prostudovala a já další část její myšlenky četl s otevřenými ústy.


  Každá povídka má v knize své vlastní číslo. Takže předpokládejme, že “IOU hádanka” referuje k povídkám s čísly #8, #53 a #92.

  Pamatujte, Moriarty je druh kriminálníka, který nechává vodítka.
  “Every fairy tale needs a good old-fashioned villian.”

  Pohádky bratří Grimmů : povídka #53 - Sněhurka


  Zlá královna se dvakrát pokusí Sněhurku zabít (otrávená pilulka podaná taxikářem a bomba u bazénu). Při třetím pokusu si, jak Moriarty tak Zlá královna vezmou na “pomoc” JABLKO. Královna navíc pošle lovce, aby jí přinesl Sněhurčino srdce (Moriartyho zmínka o vypálení Sherlockova srdce u bazénu). Moriarty na sklo s klenoty napíše “Get Sherlock” a poté pro kamery pózuje s korunou na hlavě. Po propuštění přijde k Sherlockovi do bytu a nazve se “starým dobrým zloduchem (villian - výraz hojně využívaný v pohádkách)”, napije se z hrníčku, který má na sobě namalovanou korunu a vyřeže “IOU” do jablka. Zanechává tedy první pomůcku, která má Sherlockovi pomoci s jeho hádánkou.


  Před skokem z nemocnice Moriarty Sherlockovi řekne něco, co v češtině tolik nevyzní. Tedy : ” I love newspapers. Fairy tales. And pretty grim/GRIMM ones, too.” /”Miluju noviny. Pohádky. Některé jsou i pěkně ponuré (grim/Grimm).” Je si tak jistý svou převahou, že se nebojí vyřknout ani takovýto dvojsmysl neboť nečeká, že Sherlockovi stejně něco docvakne.

  Pohádky bratří Grimmů : povídka #8 - The Strange Musician / Podivný muzikant  Tato povídka je o houslistovi, jež hledá společníky. Houslistova hudba přivolá tři divoké bestie. Když je přechytračí, bestie se ho snaží v pomstě zamordovat. Jedna z těchto bestií je liška. Moriarty má v kravatě zapíchlou sponu ve tvaru liščí hlavy, když jde Sherlocka “navštívit” do 221B. Sherlock je samozřejmě oním houslistou.


  Pohádky bratří Grimmů : povídka #92 - The King of The Golden Mountain / Král Zlaté Hory


  Pohádka o chlapci, jež se po řadě nebezpečných pastí a zkoušek stane králem. V příběhu je i královna a muž jenž řeší problémy ostatních za peníze. Moriarty si nasadí korunu a sedne si na trůn v londýnském Toweru.  Když je v Baker Street, vezme si hrníček s korunou a Sherlockovi řekne, že “muž s klíčem je král”.

  Takže, Moriarty dá Sherlockovi knihu, poví mu, které povídky si prěčíst (IOU) a poskytne mu dalších milion vodítek k těmto pohádkám. A co s nimi má Sherlock udělat? Moriartyho video-pohádka v taxíku vypadá důležitě, ale kdyby byla opravdu relevantní nejspíše by byla zařazena do nějákého z dřívějších dílů. Nejspíše hledáme něco, co je přímo v této epizodě, něco tak jednoduchého a hloupého, co máme přímo před očima.


  Jim nechá Pohádky bratří Grimmů ve škole odkud unese děti. Společně s knihou tu zanechá i nápis na zdi napsaný olejem, který lze vidět jen pod speciálním světlem. Nevěřím tomu, že by malý chlapec zanechal takovouto zprávu, která navíc přesně zapadá do povídky “Jeníčka a Mařenky” (následuj stopy/kousky chleba). Moriarty je posedlý pohádky. Dokonce pošle i obálku s kousky chleba na Sherlockovu adresu. Byl to tedy jistě jeho nápad napsat tuto větu na zeď.


  Důležitým faktem je také skutečnost, že Sherlock si knihu z místa činu ponechá (můžeme ji vidět v laboratoři). Je tu možnost, že je v knize zanechaná další zpráva, např. neviditelným inkoustem, který byl už v epizodě použit. Jde o tlustou knihu, ale Moriarty Sherlockovi řekne, jaké stránky hledat. Jak by řekl Jim, je ale mnohem více sexy zakomponovat zprávu rovnou v textu nežli ji nudně vepsat do knihy.


  Takže… V povídce o Sněhurce je jistá věta, která Sherlockovi napovídá PROČ by byl Moriarty ochotný obětovat se.

  “Snow-white shall die,” she cried, “even if it costs me my life!”
  “Sněhurka zemře,” plakala, “i kdyby mě to mělo stát život!”


  Sherlock tedy na střechu nemocnice jde s vědomím, že stačí Moriartyho vyprovokovat a on se zabije. Toto je pouhá střela od boku, zpráva může nebo vůbec nemusí být ukryta někde jinde.

  Každá povídka, které Jim pro Sherlocka vybral má ve svém ději zakomponované číslo 3.

  3 kulky, 3 střelci, 3 oběti.

  I - 3 kapky krve na sněhu, 3 ptáci vzlykající nad Sněhurčinou rakví.
  O - 3 divoké bestie.
  U - 3 obři a 3 noci utrpení.

  Sherlock ví, že ho Moriartyho lidi budou nejspíše na střeše sledovat, a proto předstírá, že je šokován, když se Jim zastřelí. Když Sherlock natahuje svou ruku směrem k Johnovi dává tím dost možná i signál Mycroftovým lidem, že již brzo skočí. Nepochybuji o tom, že mu Mycroft pomáhá, přeci jenom by bylo hloupé nevyužít takovéto “známosti” a především Mycroft by byl ochotný udělat cokoliv, aby odčinil své chyby.


  Popelářské auto a  cyklista byli už na internetu “vysvětleny” tolikrát, že nemá cenu se do nich znovu pouštět. Stačí si pustit závěrečnou scénu a detailně pozorovat.

  Jedinou věcí, která nebyla objasněna je, jak Sherlock dostal na obličej tak realisticky krev. Když se pozorně díváte, tak několik vteřin před skokem kamera zaměřuje pouze Sherlockovi záda a on si zatím mne obličej a nos. Je možné, že si tam umisťuje kapsle s falešnou krví.


  hlavní zdroj

  Bohužel, na potvrzení těchto teorií si budeme muset ještě počkat. Natáčení třetí série započne příští rok v lednu a vysílání by jsme se měli dočkat na podzim 2013.

  P.S.: Někteří fanoušci věří, že Moriarty, kterého máme možnost vidět v seriálu je jen hercem skutečného kriminálníka. Z Doctora Who jsem od Moffata zvyklý na ledacos, takže myslím, že ani tato myšlenka není z cesty. Přesto bych v roli Jima (z IT) nechtěl vidět nikoho jiného než Andrewa.

  P.P.S.: Andrew Scott sám řekl, že Moriarty je mrtvý. Můžeme mu ale věřit?

  P.P.P.S.: Zmíněný tanec před koruními klenoty byl improvizovaný! Samotná scéna by teda byla jinak skvělá, ale Andrew ji udělal brilantní.

 • Po akční blbůstce v podobě Resident Evilu 5 jsem se těšil na inteligentnější, propracovanější příběh založený především na práci s charaktery a trefných dialozích. Duo debutujících režisérů se rozhodlo vyprávět příběh, který nelze vysvětlit aniž by nezněl tak trochu zamotaně.Stručně : Spisovatel napsal bestseller o spisovateli, jež napsal bestseller, který ukradl spisovateli, jež měl potenciál napsat bestseller.

  I přes fakt, že se všechny příběhy přehledně překrývají a v ději se neztrácíte se po projekci brouk v hlavě usadí a není Vám stoprocentně jasné, který děj připadal jaké postavě (chápu, proč Američanům museli natočit alternativní konec). A to je dobře.

  Na to, že Brian Klugman, Lee Sternthal ještě v životě nic nenatočili se v jejich filmu mihne či sehraje vetší roli velké množství hvězdných celebrit, jejichž účast potěší.

  Bradlemu se spisovatelé očividně zalíbili a tak si po Všemocném střihl ještě jednoho. Vyzrál a svůj status “hezké tvářičky” obohatil ještě o slova “skvělý herec”. Jeremy Irons je jistotou a i když ho mám v hlavě zafixovaného jako Simona Grubera ze Smrtonosné pasti 3 svou úlohu zatrpklého, zlomeného, starého muže zahrál na jedničku.

  Jedinou výhradu mám k Dennisu Quaidu. Ne že by byl ve filmu špatný, ale jen jsem opravdu nechtěl, aby se začal líbat s překrásnou Olivií Wilde. Režie je i přes nedostatek zkušeností pevná a má jasno v tom, co chce divákovi říct. Soundtrack je nevýrazný, ale neurážející a jeho lehké tóny podtrhují vážnost a smysl celého filmu.

  The Words je malým, nízkorozpočtovým filmem, jež nese klišoidní, ale pravdivé a jedno z nejtěžších životních poselství. Abych to shrnul : Nároční diváci odejdou odejdou s pocitem, že nevyhodili svoje peníze za dalších 90 minut patosu. Mainstreamoví také zklamaní nebudou. Citově založení si popláčou (mrk, mrk Katy).

  Hodnocení : 65%

 • Recenze 13.09.2012 2,960 Comments

  Usedl jsem do kina. Nasadil si své velice oblíbené 3D brýle (těžký, opravdu těžký sarkasmus) a pohodlně se usadil do měkkého křesla. Anderson servíruje čtvrté pokračkování úspěšné ságy. Že ho to ještě baví…ba ne, beru zpět. Že na to ty lidi ještě baví koukat.

  Hned na začátku se musím přiznat, že jsem hru nikdy v životě nehrál a ani ji něják detailně neznám. Předchozí díly jsou pro mě průměrnými bláboly, u kterých razím pravidlo “jednou a dost” a i přes velkou kritiku, jež se na mě bude valit (především od zapřísáhlých pařmenů) považuji třetí díl na ‘poušti’ za ten nejvydařenější.

  Na “odvetu” jsem šel s tím, že se prostě na dvě hodinky odprostím od všech zbytečností, vypnu mozek a vychutnám si bezduchou střílečku. A dostal jsem to, co jsem očekával.

  Anderson hned na začátku sice začne působivým prologem ve stylu ’slow-motion’ a navíc “originálně” pozpátku, ale zbytku filmu tempo nevydrží a za úvodní sekvencí pomalu lape po dechu.

  Choreografie bitek tělo na tělo je zajímavá a v tomto ohledu diváka určitě nezklamou. Bohužel hlavní chybou je scénář. Ano, chápu, že se jedná o adaptaci pouhé hry, ale jednoznačně by z děje šlo vytřískat více, než-li “zabij určitý počet mutantů a další dveře se otevřou”.

  Herci své repliky odříkávají bez zájmu takovým způsobem, že netušíte zda jsou naštvaní nebo mají zácpu. Jovovich je stále ve formě a za skolení od Michelle Rodriguez (btw. ve filmu umře snad 12x) by se nemusel stydět ani samotný Stallone, bohužel na druhou stranu nikdy nebyla méně sexy. Z mužských protagonistů utkví v paměti sympatický Barry, jež mě potěšil odkazem na trojku (doutník).

  Anderson režii zvládá, charaktery jsou celkem dobře vykresleny, ale logické chyby pořád bijí do očí. Všichni známe, jak se v akčních snímcích z normálních aut stanou rázem tanky prorážející veškeré sloupy a lavičky a tím pádem jsme ochotni lecos tolerovat, ale co je moc je příliš. Navíc znova žasnu nad myslí člověka, který přilepí svou zbraň nepříteli těsně na záda namísto toho, aby na něj mířil z bezpečné vzdálenosti.

  Lekačky fungují a i když jste připraveni, tak sebou trhnete. Prachy jsou na filmu znát a efekty dojem jen podtrhávají (CGI rules). Nevěřil bych, že to řeknu, ale 3D je až moc využité. Je přehledné a jasné, alepořád na Vás něco lítá (viz. předchozí díl nebo třetí Zahulíme, uvidíme).

  P.S.: Byl jsem v kině s kamarádkou, jež na hrách vyrůstalaa odešla stejně zklamaná jako já. Já to na rozdíl od ní, ale čekal.

  Hodnocení : 35%