• Recenze 17.08.2012 2,812 Comments

  Od scénáře z pera režiséra Avengers, Buffy nebo třeba brilantního seriálu Firefly se dá čekat ledacos. Rozhodně si ale můžete být jistí, že Joss Vás nezklame.

  Snímek startuje klasickým béčkovým prologem moderních hororů. Parta (samozřejmě pohledných) vysokoškoláků odjíždí na víkend mimo dosah mobilního signálu či jakékoli známky civilizace. Na osamělou chatu do středu lesa, po které jako by se slehla zem. Pochopitelně se tu ukáže i odporný vlastník jediné benzínky široko daleko, jenž přijde s varováním ohledně místa jejich pobytu.

  Po povinných drincích a pod rouškou tmy se znenadání otevřou dveře do sklepa, jež je přecpaný starými věcmi rodiny, která tu žila v roce 1902. Nalezení deníku nejmladší dívky z oné famílie je ale pouze začátek hrůzy, jež je čeká.  Ze země totiž po vyslovení latinského textu vylézají nemrtví a touží po mladém masu.

  Cabin in the woods je film na který nejde napsat recenze bez toho abych trochu nespoileroval, ale většina věcí, které tu zmíním spadají do dějové linky prvních 15-ti minut a navíc se vyskytují v trailerech, takže se nemáte čeho bát. Pro všechny případy ty části recenze označím „spoiler“ značkou.

  Z počátku se zdá, že se jedná o klasický horor ze současné tvorby pro mladé publikum, které nenasytně hltá krev a čeká ve filmu, alespoň jednu prasečinku (taky se dočkáte). Nenechte se zmást, pod povrchem „Chaty“ se toho skrývá daleko, daleko víc. (menší spoiler) Hned na úvodu filmu se Vám představí dva starší gentlemani, kteří totiž mají na starosti pětici školáků pořádně zatopit pod kotlem. Z pohodlí podzemního úkrytu monitorují každý jejich  pohyb a ‚pomáhají‘ jim..no, vlastně ke všemu. (konec spoileru)

  The Cabin in the Woods je satira sama na sebe. Joss nabízí horor s nadhledem, vtipem mezi řádky, někdy i ovace na známé klasiky někdy zase mini-parodie na omleté lekačky (opravdoví hororoví fanoušci si budou chrochtat blahem). Místy je ze snímku silně cítit pocta Raimiho Smrtelnému zlu a povětšinou si film vystačí s postupným gradováním napětí. Diváka tak trochu nechává v nevědomosti, což zvyšuje atraktivitu celého příběhu a konec (asi 20-ti minutové rozuzlení) má poté větší ráz.

  Herci nejsou vůbec špatní (bez pochyby nejvíce pobaví kravaťáci u počítačů), jen je škoda, že bez svého kladiva nemá Chris Hemsworth zase takovou star-power, aby nalákal diváky do kina a tím pádem dopomohl našim distribučním společnostem všimnout si dalšího kvalitního snímku, jež by se v našim kinech mohl taky zastavit.

  The Cabin in the Woods je zábavná pochutina, u které se sice nebudete bát (lekačky celkem provařené, hororová atmosféra prakticky nulová), ale určitě se zasmějete a neodejdete zklamaní. Zase se na Avengers 2 těším o trochu víc.

  Nakonec tedy snad dodám jen jediné : „Let’s get this party started!“

  Hodnocení : 70%

  P.S.: Člověk tak trochu musí milovat film ve kterém je jednorožec.