• Recenze 30.07.2012 7,246 Comments

  Ano, má očekávání byla směšně vysoká. Ano, čekal jsem další lomník nejen mezi komiksově laděnými filmy. A ano, TDKR je stále špičkou ve své kategorii, ale pro mě je jen bolestnou ukázkou toho, že ani Nolan není dokonalý.

  Restartu a samotné historii Batmana jsem se věnoval již před delší dobou v celkem úspěšném článku TADY. Proto nebudu zabíhat do detailů a vysvětlovat odkud vlastně Batman přichází, co ho vede k jeho obětování se pro Gotham či proč se vůbec o restartu tohoto maskovaného ochránce začalo uvažovat.
  TDKR se odehrává 8 let po druhém díle trilogie a popisuje usedlý život miliardáře Bruce Wayne / Batmana, který po smrti své milované Rachel zůstává zavřený a krom svého věrného přítele a pomocníka Alfeda osamělý, ve své pevnosti. Ulice města Gotham jsou, díky lživé smrti Harveyho Denta, vyčišteny od kriminálníků a Jim Gordon je zaslouženě válečným hrdinou. Do města, ale zavítá surový Bane a nezávisle na něm i vychytralá (a sexy) Catwoman a obyvatele Gotham City se zase jednou ocitají ve velkém nebezpečí. Bruce Wayne musí opomenout svůj žal a znovu oprášit starý kostým Batmana, který jediný dává nevinným obyvatelům naději.


  The Dark Knight byl a je pro mě absolutním vrcholem všech komiksových i ne-komiksových snímků a na TDKR jsem vytrvale a netrpělivě vyčkával dlouhé čtyři roky. Vím, že v tom nejsem sám, ale Temný rytíř je pro mě osobně naprostým srdcovým pokladem, jehož každý detail, každou větu, každý dialog, každou scénu znám nazpaměť (doslova, nazpaměť, slovo do slova) a ani po několika desítkách (stovkách?) zhlédnutí mě tento film nepřestává ohromovat. Nolan je pro mě režisérem nezměrného talentu a každý jeho snímek mě do prozatím ohromil a fascinoval jak svým příběhem , tak zpracováním. Na The Dark Knight Rises jsem se ale těšil zatím ze všech nejvíc, paradoxně je to jediný Nolanův film, který na ČSFD hodnotím menší známkou než-li pěti hvězdičkami (prozatím třemi i když sám vím, že je to unáhlené a že nejspíše tu čtvrtou přihodím).

  Teď již k samotnému snímku. Preciznost a perfekcionismus, či odpor k počítačovým trikům Nolanova charakteru jsou tu vidět v každé scéně a můžu s klidem říci, že Christopher se konečně naučil točit i akční scény, které mu v předchozích letech opravdu moc nešli. Prachy jsou tu poznat a dnešní „výbuchy a efekty zhýčkaný“ divák se nebude nudit i přes to, že Nolanův Batman byl vždy spíše o dialozích a hlubší myšlence obětování se.

  Scénář nejvíce čerpá z komiksu „Knightfall“, kde (spoiler) Bane odkáže Batmana na kolečkové křeslo zlomením páteře drsným shozením jeho zad na koleno. Tato scéna je ve filmu ztvárněna opravdu realisticky a surově, ale bez jakékoli atmosféry či napětí. Celému prvnímu boji chybí jedna jediná věc a tou je hudba. Jsem si jistý, že Zimmer by dokázal stvořit famózní plejádu, jež by divákovi vyrazila dech. Nevím, co Nolana vedlo k tomu, že zrovna do takto emociálně drsné scény se rozhodl pro absenci hudby, ale tady šlápl vedle. (konec spoileru)


  Ať už Hardyho Bane nebo dříve zpochybňovaná Hathaway alias Catwoman jsou perfektními záporáky, bohužel se jim ani na plátně 164 minut nevyskytne větší možnost zazářit a jde tedy pouze o několik minutových výstupů, v něchž se asi komiksu neznalý divák nedokáže tolik orientovat. Nebude se ve filmu ztrácet, pouze na úkor snahy vysvětlit Baneův původ padá historie/úmysly/záměr Catwoman.

  Přes všechny pozitiva, TDKR má jeden základní problém. Nolan se snaží žonglovat až s moc postavami najednou (když to tak počítám je tu cca 9 charakterů, které si zaslouží řádnou dávku pozornosti) a tolik osob se nedá v jednom filmu ukočírovat. Snaží se diváka neustále šokovat a oněch „zvratů“ je tam až přespříliš. Snímek nedostává svým slibům, které dávala masivní virální kampaň, TDKR by jsme s humorem mohli pojmenovat „lepším Prometheem“. Nolan se snaží, aby každá postava dostala ve filmu alespoň malinký prostor nebo prohodila nějákou cool hlášku a přestává se věnovat osobě, jež si pozornost zaslouží nejvíce, Batmanovi.


  Zimmer vytvořil další velkolepý soundtrack, který při akčních scénách pořádně rozbuší srdce. Škoda, že někdy není hudba do patřičných scén umístěna správně a díky její absenci nemá (již zmíněná) bojová scéna Banea s Batmanem naprosto žádnou atmosféru. Temného rytíře ale ani zdaleka nepřekonal. Hudba hrající při každém Baneově nástupu se vůbec nepřibližuje kvalitám, na tělo napsaným pronikavým tónům , jež zněli při Jokerově běsnění.
  (možný spoiler) Nolan „zholywoodněl“ a z hlouby svého srdce opravdu a upřímně doufám, že onen konec, jež mi způsobil jeden z největších facepalmů nejen tohoto roku je zodpovědné především studio a ne můj idol. (konec spoileru)


  TDKR je filmem, který se rozhodně vyplatí vidět a to ne jenom jednou, ale pro mě je zatím největším zklamáním. Jdu si zpravit chuť Temným rytířem. Ještě dnesí mám v plánu další projekci a opravdu upřímně doufám v to, že svoji recenzi pozitivně poupravím. Teď se bohužel jen snažím zadržet pláč, když pomyslím nad potenciálem a možnou silou tohoto příběhu.

  Hodnocení : 65%

  P.S.: Neměl jsem příležitost recenzi uveřejnit hned po předpremiéře, a proto se omlouvám za zpoždění.

 • Recenze 17.07.2012 1,991 Comments

  Takhle to má vypadat. Thomas Jane s pár přáteli na ploše deseti minut vybudoval kvalitnější podívanou než Marvel ve všech třech ‘Punisherech’ najednou.

 • Recenze 12.07.2012 3,107 Comments

  I přes to, že Raimiho pavoučí trilogie je ještě pořád poměrně mladou záležitostí, se studio rozhodlo Spider-mana zrestartovat a natočit celý příběh znovu. Nový Spidey to neměl lehké, ale svými trailery vzbuzoval pořád větší a větší zvědavost a nakonec  zaslouženě přistál v TOPce nejočekávanějších filmů roku. Za kameru usedl Marc Webb, který příjemně překvapil romanticky ne-romantickou komedií 500 dní se Summer a do role titulního hrdiny byl usazen sympaťák Andrew Garfield. Většina z Vás příběh pravděpodobně zná, ale pro ty, kdo neví…

  Peter Parker nepatří mezi ‘cool’ studenty. Jeho denním chlebem je ‘nevinná’ šikana a posměšky. Jeho rodiče za záhadných okolností zmizeli a on žije se svou tetou May a strýčkem Benem. Peterova mysl vědce ho zavede až do přísně střežené laboratoře Dr. Curta Connorse, kde ho díky jeho nepozornosti, kousne ozářený pavouk. Dalšího rána se probouzí se zvláštními schopnosti, které si sám neumí vysvětlit. Dokáže lézt po stěnách a najednou je obdařen neobvyklou sílou a reflexy. Svoje nově nabité dovednosti začne používat k boji proti zločinu a bezpráví. S velkou sílou, ale přichází velká zodpovědnost.

  Zapomeňte na Tobeyho, Andrew je ten správný Spider-man. Garfield si roli viditelně užívá a v jeho podání ani ta největší klišé nevyznívají tak lacině. Emma Stone je jako vždy k nakousnutí a mezi ní a Andrewem to pěkně jiskří. Záporák mohl být lepší  (mimochodem, pokud si dobře vzpomínám Connors byl černovlasý), ale v mládeži přístupném filmu se asi většího násilí a ‘temnoty’ nedočkáte (”Why so serious?”). Naštvaného šéfredaktora Jonaha Jamesona vystřídal nabroušený kapitán Stacy a místo Jamese Franca je tu namyšlený rváč Flash.

  Webb si jede svoje a (bohužel) nejlépe mu jdou právě romantické a komediální sekvence. Akční scény jsou natočeny také slušně, ale diváka ničím nenadchnou. Pochvalu si zaslouží i (opravdu) vtipné, ’sebeparodující’ momenty jako ‘hra na mobilu’ nebo ‘dům z čokolády’. Webb představuje Parkera jako naprosto obyčejného puberťáka, kterému do ruky padne takováto zodpovědnost a zvládá i scény, jež v ostatních filmech vyznívají více než směšně (první polibek, ”jsem na tebe hrdý”). Mimo jiné i cameo Stana Leea je tu bezkonkurenční. Muzika Jamese Horna pozvedává Spider-mana na vyšší úrověň a celkově dost pomáhá budovat atmosféru.

  I kdyby jsem chtěl, tak se nejpíše neubráním srovnáním Raimyho a Webbova Spider-mana. Raimy přišel s něčím neokoukaným, svěžím a novým. Webb v podstatě jen opisuje z jeho šablony a snaží se film obohatit svým stylem. I navzdory tomu, že Spideyho z roku 2002 jsem měl vždy moc rád, se hlavně díky Garfieldovi přikláním spíše k Spider-manovi novému. Webb slibuje velmi příjemný a navzdory všem pochybám určitě ne zbytečný restart celé série a já se opravdu těším na pokračování.

  Hodnocení : 80%

  P.S.: Plus za to, že některé scény z traileru ve filmu vůbec nejsou.