• Byl chladný lednový večer a  nad městem se stahovala mračna. Derek vyšel z obchodu, rozbalil zakoupené cigarety a natáhl do sebe vůni nikotinu. Zavětřil a vydechl blahem. Pomalu se vydal ke staře vypadající chalupě.  Otevřel vrata a šouravým krokem dorazil ke dveřím. Vešel dovnitř a hodil kabát na zaprášený věšák. Přešel pokoj a usedl ke stolu, na kterémž stál psací stroj. Snažil se začít psát. Nic. Ani sebemenší náznak příběhu či zápletky. Zvedl se , znovu se oblékl a vydal se ven za možnou inspirací. Prošel okolo kašny na náměstí a usedl na ledovou lavičku. Jeho oči kmitaly všude možně doufajíc v jakoukoli akci. Znovu vytáhl krabičku a promrzlými prsty uchopil konec cigarety. V kapse nahmatal stříbrný zapalovač a škrtl jím. Vydechl kolečko kouře, zaklonil hlavu a zadíval se na zatahující se šedočernou oblohu. Asi by usnul, kdyby na něj po chvíli nezačaly padat studené vločky. Začalo sněžit. Neohrabaně se zvedl a zamířil domů

  Příští den začal jako obvykle. Budíček okolo osmé, ranní káva a cigareta, usednutí za psací stůl. Snahu o napsání prvního slova, ale přerušila nečekaná návštěva přítele Marka. Neznali se tolik, pár pozdravů a prohozených slov, proto Derek vůbec nevěděl, co tu dělá. Mark byl zpocený a udýchaný. Vrazil do pokoje a zabouchl za sebou dveře. Derek zpozorněl, když zjistil, že si drží ruku na krvácející ráně.  Mark spadl na zem, ale s menší pomocí se vydrápal na křeslo. Derek běžel pro vodu a obvazy. „Jsi v pohodě?“, zeptal se, ale více ho zajímalo, co se vůbec stalo. „Nevypadá to dobře, co?“ , vysoukal ze sebe Mark, „Neměl jsem kam jinam jít, promiň. Jdou po mě nějaký chlápci. Asi jsem viděl to, co jsem neměl.“ „Co se stalo?“, konečně se zeptal Derek. „Šel jsem okolo obchodu, hleděl jsem si svýho, ale najednou jsem zahlídl partu chlapů. Bylo jich asi šest a jednomu z nich se zapáskem dost jasně rýsovala bouchačka. Bylo vidět, že ten veprostřed tam není dobrovolně a že asi udělal něco, za co bude pykat.“ „Počkej, chceš říct?““, vyhrkl ze sebe Derek a tisknul obvaz na ránu. „Byla to blbost, ale sledoval jsem je. Víš moc dobře, že se s Lori v posledních měsících jen tak tak držíme nad vodou a řek jsem si, že kdybych vyfotil něco zajímavýho ,tak by z toho něco mohlo kápnout. Chápeš, třeba od novin.“ Derek nevěděl, kdo je Lori, ale předpokládal, že Markova žena. Odkryl zkrvácený obvaz a s odporem se zadíval na střelnou ránu, z které nepřestávala téct krev. Nebyla to hluboká rána, ale stále to bylo vážnější zranění, která Markovi způsobovala velké bolesti.„Měl bych tě dovést do nemocnice!“, došlo Derekovi a natahoval se pro telefon. „Na to jsem taky myslel, ale pak jsem si uvědomil, že by mě nejspíš vystopovali podle záznamu pacienta,“ řekl a podíval se na Dereka, po chvíli dodal „jen mi ještě dones jeden obvaz a kleště, prosím.“ Derek poslechl. Hbitě doběhl do koupelny a vzal poslední obvaz, poté skočil do sklepa a sebral co možná nejčistší kleště. Dobře věděl, co se Mark chystá udělat. Podal oba nástroje Markovi a doufal, že nebude muset pomáhat. Mark si do pusy strčil tužku, jež ležela na nočním stolku vedle křesla a zakousl se do ní. Pevně uchopil kleště a zoufale se jimi snažil vylovit kulku. Slzy mu vlezly do očí a jeho úpění sílilo. Po několika marných pokusech se mu konečně zadařilo. V sevření kleští se blýskala malá zakrvácená kulka…..

  Docela by mě zajímaly názory, jestli má smysl pokračovat či co zlepšit. Budu rád za každou kritiku, děkuji.

  Tags: ,

 • Recenze 25.04.2012 2,133 Comments

  Odsouzený policista, snažící se přesvědčit lidí o své nevinně, nešikovný bratr, policistka s pochroumanými nervy a protřelý miliardář. To vše už tu bylo, jaké jsou tedy důvody ke zhlednutí tohoto filmu?

  Nebudu Vám lhát, není jich moc. Muž na hraně není nic nového pod sluncem. Scénář vypadá, jako by ho napsal člověk, který na to měl půl hodiny, herecké osazenstvo si asi myslelo, že se ještě netočí na ostro a celý příběh nabízí tolik klišé, že by se daly jen těžko spočítat. Snímek je dobrý akorát tak na zaplnění nedělního sychravého odpoledne a ještě si u něj můžete uvařit večeři.

  Seznamte se se zápletkou. Nick Cassidy je policista odsouzený na 25 let za krádež diamantu bez možnosti bližšího propuštění. Na jeden den dostane propůstku kvůli smrti jeho otce. Nick se této příležitosti chopí a za pomoci svého bratra a hodně štěstí bachařům unikne. Dalšího dne vejde do hotelového apartmánu, vejde na okenní římsu a je připraven ke skoku. Vše ale dělá jen aby svým aktem zakryl loupež, jež se koná v domě naproti.

  Hned na začátku filmu najdete nespočet logických chyb a klišé. Už jen onen útěk z hřbitova za pomocí vlaku je v přiručce “filmových útěků” na první stránce. Nick dále například zahladí své otisky v celém apartmánu, ale minutu na to si bez rukavic suveréně otevírá okno. ‘Muže na řimse’ do třiceti vteřin zpozorují kolemdoucí (schválně, kolikrát za den se jen tak z ulice  kouknete na střechu domu). Hlouposti jako rozbití okno pouhým loktem nebo skutečnost, že si na vloupačku vezmete náušnice o průměru menší pizzy bych ještě toleroval, ale když se jich v jednom filmu sejde tolik, je to katastrofa.

  Ale abych jen nenadával i pár světlých momentů se tu najde. Například “trik” s penězi se docela povedl. Řemeslně je snímek zvládnut pouze průměrně. Asger Leth, nováček na režisérské stoličce, nenabízí nic nového a jede podle zaběhnuté šablony. Neumí komunikovat s herci a nedokáže navodit tu atmosféru, což (nejen) zkušenější režiséři bez problémů zvládají.

  Herci jsou vybraní dobře, ale Asger jim neuměl spŕavně vysvětlit, co a koho hrát. Sám není takový sympaťák, aby tuto roli utáhl sám (fanoušci Avatara odpustí) a Banks, která naprosto neví, co hrát, mu rozhodně nepomáhá. Jamie Bell se snaží, ale určitě má navíc. Jediná, která svou úlohu zvládá bez chyby je Genesis Rodriguez a to kvůli tomu, že je to neskutečná kočka a do obličeje ji nikdo  nekouká.

  Konec je sice předvídatelný, ale ne k zahození a možná se i přistihnete, že hlavnímu hrdinovi držíte palce. Těch akcí na “poslední chvíli” je tu přesto až moc a céle to prostě nedrží pohromadě. Muž na hraně je podprůměrným snímkem, který si pustíte jednou a to když víte, že to při něm zalomíte. Náruživějším divákům bych raději doporučil lety ověřenou tutovku Telefonní budka (či novější The Ledge).

  Hodnocení : 40%

  Tags: , ,

 • Poslední kousek mozaiky komiksových příběhů studia DC pomalu připlouvá do kin. Pojďme si připomenout předminulé tituly (nejen, ale hlavně) Chrise Nolana.

  Režisér Christopher Nolan se představil (pokud přeskočíme ač tříminutový, tak nesmírně působivý kraťas Doodlebug) mimořádně chytrou skládačkou jménem Following, jejíž forma vypravování dokázala pořádně zaujmout a na konci vyrazit dech. Tento styl příběhu vybrousil k dokonalosti v Mementu, jež mu vyneslo řadu nominací a uznání kritiků. Ale teprve po dokonale atmosférické a herecky bezchybné Insomnii se vrhl na díla, která ho proslavila nejvíce.

  Komiksovou adaptací s názvem Batman začíná zahájil Nolan třídílnou ságu netopýřího hrdiny. Dokázal tím zahojit obrovskou ránu, jež této postavě před několika lety uštědřil Joel Schumacher snímky Batman a Robin či Batman navždy. Historie Bruce Wayna a jeho alterega, ale sahá daleko hlouběji. Batmanův charakter se prvně objevil již v detektivních komiksech v květnu roku 1939 a poté, co tvůrci zpozorovali nadšení v očích mladých čtenářů, dali bojovníkovi s bezprávím volnost v jeho vlastních časopisech. Několik pokusů (například v roce 1943 nebo 1949) o to převést Batmana na televizní obrazovky trapně pohořelo a za opravdovou komiksovou adaptaci se považuje až seriál z roku 1966, kde se v roli hlavního protagonisty objevil Adam West a Robina si střihl Burt Ward. Seriál měl úspěch a ještě tentýž rok vznikl stejnojmenný film. Tento snímek je v tuto dobu už jen a pouze úsměvnou podívanou, ale s hláškami, které přežívají a s nekonečnou zásobou ‘bat-věcí’ (kdo viděl, pochopí).

  Po Westovi přišel na řadu Michael Keaton pod taktovkou Tima Burtona. Mnozí  považují tyto jejich dva společné snímky za ty nejlepší právě díky tomu, jak Burton  dokázal vybarvit prostředí a atmosféru Gotham City, kvůli Nicholsonovi ďábelskému  Jokerovi (Ever Danced With the Devil in the Pale MoonLight?)  a, co si budeme  nalhávat, taky kvůli sex-appealu Michelle Pfeiffer. Filmy Batman a Batman se vrací si  dokázali vybudovat obrovskou základnu fanoušků a lidé se začali o bojovníka v  netopýřím obleku opět zajímat. Toto nadšení, ale bohužel o tři roky později zničil Joel  Schumacher. O jeho snímcích se tu opravdu nechci rozepisovat, neboť nestojí ani za  těch pár slov.

  Po dlouhých osmi letech se pochodně chopil Christopher Nolan a pokusil se  polomrtvého hrdinu znovu vzkřísit. Snímkem tématicky nazvaným Batman začíná detailně vyobrazil Wayneovi začátky a trénink, jež předcházel jeho budoucímu poslání. Zaměřil se především na, jak sám řekl, těch několik let, které nejsou v žádných komiksech uvedeny. Tedy ty roky, kdy musí Bruce cvičit jak fyzickou, tak psychickou a technickou stránku svých schopností a dovedností.

  Velkým háčkem byla taktéž otázka, kdo by měl hrát hlavní roli. V potaz padlo více jmen, ale nakonec Nolan zvolil anglického rodáka Christiana Balea. Bale naneštěstí v tu dobu právě dotočil snímek Mechanik, kvůli jemuž zhubl třicet kilo (!!! , mimochodem jeho denní jídlo obsahovalo pouze jablko a plechovku tuňáka) a takto vychrtlý se na Batmana samozřejmě nehodil. Jak už dnes víme, tak Christianovi hubnutí či nabírání svalové hmoty nedělá větší problémy (roku 2011 si odnesl Oscara za roli vyhublého feťáka ve Fighterovi) a do role Batmana se prostě namakal, no,  možná až příliš (oblek mu byl malý a po dobu natáčení tedy zase naopak držel dietu).

  Jako jeho ‘trenéra’ Ra’s Al Ghula vybral Christopher veterána Liama Neesona, jež byl perfektní volbou (zdá se mi to nebo si záporné postavy v Nolanových filmech pokaždé ukradnou film pro sebe?). Alfreda si zahrál jako vždy skvělý Michael Caine a Luciuse sympatický Morgan Freeman. Nolan v prvním snímku, ale při vybírání herců neměl vždy jen šťastnou ruku a roli Rachel, Bruceovi lásky, přenechal Katie Holmes, která si za svůj výkon odnesla ‘ocenění’ v podobě Zlaté Maliny.

  Sám režisér zvolil velmi neobvyklé zpracování. Dokázal nezranitelného komiksového hrdinu převtělit v obyčejného smrtelníka a jeho příběh podat neskutečně reálně. Batmanův oblek je vojenskou zbrojí, batmobil vozidlem používaným ve válkách, monstra z časopisů nahrazeny kriminálníky a mentálně vyšinutými. Vše se dá racionálně vysvětlit. Právě kvůli tomuto přístupu někteří lidé Nolanovou trilogi opovrhují a raději usednou ke starší Burtonově verzi, kde je děj vyobrazen více komiksově.

  Batman začíná byl ale pouhou rozjížďkou, terpve Temným rytířem se Nolan vyhoupl do vyšší kategorie režisérů a dokázal nám, že i akční film se dá natočit bez počítačovým technologií a CGI scénerií.

  Úvodní scéna proložená pronikavými tóny Zimmerovy hudby nastavuje laťku filmu neskutečně vysoko, ale Nolan udržuje stupeň napětí a akčnost scén po celou (dvou a půl hodinovou) stopáž. V průběhu fimu často s klidem žongluje se třemi příběhy najednou a přesto je celý scénář přehledný.

  Temný rytíř šel do kin již se značným očekáváním a největší starost dělalo fanouškům oznámení hlavní záporné postavy. Většina si nedokázala představit v roli Jokera mladého Heatha Ledgera (možná to bylo kvůli tomu, že mu zrovna v kinosálech běžel snímek Zkrocená hora, kde hraje homosexuála). Heath ale do role šel naplno a mimo jiné zůstal týden zavřený v hotelovém pokoji, kde jen četl komiksy a vypiplával svůj hlas psychopata k dokonalosti. Naneštěstí, kvůli tomu trpěl velkými depresemi a ještě před premiérou se bohužel předávkoval. Jeho herecký výkon byl ale fenomenální a i přes jeho smrt mu Akademie udělali zaslouženého Oscara.

  Temný rytíř utržel přes miliardu dolarů a doposud se drží v tabulce těch nejvýdělečnějších filmů.I když nás letos čeká velké množství očekávaných titulů pro mě osobně, je The Dark Knight Rises (český překlad nemůžu ani napsat) prioritním snímkem a od 26. července do minimálně 1. srpna bydlím v kině.

  Tags: , , , ,

 • O J. Edgaru se mluvilo, a to že hodně. Na začátku roku se dokonce spekulovalo, že v závodu zvaném ‚Oscaři‘, je největším favoritem a v cestě mu stojí možná tak akorát Spielbergův Válečný kůň. Jak teď už víme, ani jedno z těchto historických dramat se, ale na prestižním předávání akademických cen neuchytilo a J. Edgar dokonce neobdržel jedinou nominaci. Naše kina stáhla tento snímek ze svých programů a do našich končin se dostane tedy zase jen a pouze na DVD. Jedná se o další velký omyl nebo tentokrát kritikům není co vyčítat?

  Nejdříve bych chtěl podotknout, že J. Edgar je životopisným dílem a nic z toho, co píšu nemůže být tím pádem považováno za spoiler.

  John Edgar Hoover byl zakladatelem a ředitelem americké agentury FBI. Zavedl dodnes fungující policejní postupy a započal centrální systém otisků prstů (takže mu vlastně vděčíme za většinu Kriminálek). Za 40 let svého působení na postu ředitele si stihl téměř na každého vyššího politika či významnou celebritu nahrabat nějákou špínu, kterou by mohl, v případě nutnosti, použít a osobu tak poškodit. Hoover byl ale také známý pro svoje sexuální skandály. Velmi rád si oblékal ženské šaty a nebyl nikdy ženatý a mnoho lidí naznačovalo, že má homosexuální vztah se svým kolegou Clydem Tolsonem.

  Většina lidí považuje za poslední Eastwoodův snímek vyzrálé Gran Torino a jeho Život po životě bere v potaz již jen jako špatný vtip. Od J. Edgara se čekalo mnohé a první kritiky vyzdvihovaly Clintovu režii a Leův herecký diktát do nebeských výšin. Nemýlili se Eastwoodova režie je po tolika letech praxe velmi sebejistá, pevná. Lpí na veškerých detailech a prolínání časových úseků užívá velmi chytře a nenuceně.
  Všechny důležitá data a potvrzené případy jsou bezesporu podány zajímavě a především reálně. Na jejich úkor se ale ostatní scény utápí v sáhodlouhé nudě.

  Leovo herectví dosáhlo vrcholu a jako Hoover překnává veškeré své dosavadní výkony. Dokázal Edgara podat takovým způsobem, že na dvě hodiny zapomenete na DiCapria a vnímáte ho pouze jako Hoovera. Nastínil ho jako muže, který si bez okolků jde za svým, muže, jež si nejvíce váží úcty a respektu. Bohužel ve filmu se na jeho sexuální aféry tvůrci nezaměřili a odbyli je dvěma pětivteřinovými scénama (nechápejte mě špatně, určitý podtext těhto skandálů tu je, ale konkrétně je vyobrazují pouze tyto dvě scény).

  To ale neznamená, že by se jeho herečtí partneři ztráceli v jeho stínu, naopak. Asi nejvýraznější úlohu tu hraje skvělý Armie Hammer (veslař z Fincherovi Sociální sítě). Střihl si roli Hooverovy pravé ruky a později i pravé lásky, Clydea Tolsona. V pozadí nezůstává ani zkušená Naomi Watts alias slečna Gandy či Judy Dench jako Edgarova matka.

  Ve zkratce se jedná o Eastwoodovo slabší dílo, které však dolů sráží hlavně zdlouhavá stopáž a místy váznoucí scénář. Neúčast v našich kinech je tentokráte možná i dobrou věcí, protože tipuji, že zrovna tento snímek by normálního mainstreamového diváka, zhýčkaného vizuálními efekty a explozemi, ani zdaleka nenasytil.

  Hodnocení : 70%   , KINOBOX

  Tags: , ,

 • Novinky 08.04.2012 2,026 Comments

  Další kůň z produkční stáje Luca Bessona, který nám představil již takové lahůdky jakými jsou Leon či 96 hodin (na druhou stranu ale i trilogii Arthur a Minimojové). Příběh se odehrává v budoucnosti v nejstřeženějším vězení, jež bylo kdy postaveno. Tak střeženém, že se nachází ve vesmíru. Bohužel ani to nepomůže a vězni se ze svých cel dostanou. Naneštěstí zrovna, když je prezidentova dcera ve vězení na návštěvě (?). Jen jediný muž (jak jinak) ji odtamtud může dostat a tím je nevyrovnaný Snow.

  Zní to tuctově, že? No, trailer i prvních pět minut přesto slušně naladilo. Velký podíl na tom má hláškující Guy Pearce (že by pokus o nového Johna McClaina?).

  Prvních pět minut :

  Tags: , ,

 • Novinky 05.04.2012 2,006 Comments

  …aneb jak si z nás Morgan Freeman a Christian Bale utahovali. Společně tihle dva herečtí velikáni natočili falešné a neskutečně vtipné zvukové záznamy a dali je na internet s tím, že jde o uniklé scény z TDKR.

  V nich se Morgan například přiznává, že neviděl předešlé dva díly Batmana a Bale nadává na všechny strany ať už kvůli tomu, že nebyl pozván na casting do Počátku či, že nedostává placeno za svou dvojroli netopýřího muže a Bruce Wayne dvakrát tolik. Záznamy se opravdu povedly a místy jsou velmi zábavné.

  1 ze 7 nahrávek :

  druhá, třetí, čtvrtá,  pátá, šestá, sedmá

  P.S.: DiCaprio se teď asi chvíli přezdívky ‘DiCapricock’ nezbaví.

  Tags: , , ,

 • Recenze 02.04.2012 1,402 Comments

  Ještě předtím, než se coby Stifler dá dohromady se starou bandou na školním srazu, zajel si Sean William Scott do Kanady, aby natočil neskutečně šílenou komedii, která je podle všeho na motivy ’skutečného příběhu’. Píšu PŘEDTÍM, protože film byl uveden do kin již v září minulého roku v Torontu. Do Ameriky se dostal až na konci března a k nám přibruslí nejspíše rovnou na DVD.

  Někteří hokejisti nestřílí góly, nejsou tak rychlí ani obratní. Někteří jsou ve hře jenom kvůli rvačkám. Poté, co na zápase Doug zmlátí naštvaného hráče, odpykávajícího si 2 minutový trest, všimne si ho trenér a nabídne mu místo v týmu. Doug přijme a netušíce se tím dostává do hledáčku větších a mocnějších  manažerů. Jeho kariéra bitkaře právě začíná.

  Kdyby se věta ‘podle pravdivých událostí’ objevila až na konci filmu, řekl bych si, že něco tak bláznivého nemůže být pravda. Doug Glatt je ale skutečný a snímek je natočen podle jeho života. Přesto snímek vyznívá jako tuctová napodobenina Rockyho, kde to ubožák dotáhne až na vrchol. Díky sympatickým hercům, lehkým a pekelně sprostým vtipům a skvělé hokejové atmosféře tento ‘dokument’ neurazí a spíše pobaví.

  Hlavní role se ujal již výše zmíněný Sean Scott, který tradičně hrál menšího blázna s prakticky nulovými vyjadřovacími schopnostmi, ale (na rozdíl od jeho jiných rolí) s dobrým srdcem. Jeho nejlepšího kamaráda si zahrál Jay Baruchel, který se spolu s Evanem Goldbergem podílel rovnou i na scénáři. Dalšího legendárního hokejistu, jež se většinou ohání hlavně pěstmi, si střihnul Liev Schreiber, jež je znám bohužel nejvíce asi z fiaska jménem X-Men Origins : Wolverine, jako Hugh Jackmanův bratr Victor Creed alias Sabretooth. Ve filmu je vidět, že je natáčení těšilo. Schreiber si roli vyloženě užívá a já se těšil na každou jeho další scénu. Sean Scott nabral svalovou hrotu a rány mu věříte. Jedinou chybou v obsazení je právě Baruchel, který si nejspíše psal charakter na tělo a z jeho úst nevyletí jiné slovo než ‘fuck’ nebo ’shit’.

  Režisér Michael Dowse, jež minulý rok natočil ještě nevýraznou, leč celkem povedenou komedii Noc je ještě mladá, vsadil na standardní hollywoodskou šablonu a přidal k ní hromadu krve a násilí, a proto film odsýpá a i když nepřináší nic nového, určitě se nebudete nudit.

  Soundtrack je nadupaný rockovými a rapovými hity, které patřičně naladí do správné atmosféry. Hokej je jeden z těch méně zfilmovaných sportů a je to škoda, protože se o něm dají natočit nejen ony rvačky. Sportovní filmy, navíc postavené na pravdivých událostech, mají určitou sílu, která i přes klišoidní či sentimentální zápletky, nutí diváka soucítit a držet hlavnímu hrdinovi palce.    V Goon’ovi’ je to spíše o potěšení z násilí a lehkých trefných hlášek a jde o film, který se nebere příliš vážně, což je jenom dobře.

  Stručně : Goon je jednorázovou podívanou, která neurazí a rozhodně by si zasloužila dorazit i do našich kin. Bohužel to nevidím slibně.

  Hodnocení : 75%

  Tags: , , ,

 • Novinky 02.04.2012 3,484 Comments

  Remake slavného sci-fi akčňáku v hlavní roli s Arnoldem Schwarzeneggerem to neměl lehké. Nikdo ho nebral moc vážně a hardcore fanoušci originálu z roku 1990 byli zásadně proti. Přesto novému snímku nemůžeme upřít skvělé obsazení a technickou stránku filmu. Přece jenom za těch dvacet let se lecco změnilo.

  V remaku Arnolda nahradí Colin Farrell, který i když kulturistu nedožene bicepsy, je jedním z nejlepších herců své generace. Jeho manželku si místo Sharon Stone střihne Kate Beckinsale. V dalších rolích se objeví Jessica Biel, Ethan Hawke, John Cho nebo Bill Nighy.

  Tags: ,